Remit Real https://remitreal.cz/ Prodej, pronájem a ocenění nemovitostí Mon, 17 Oct 2022 08:59:55 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Jak se orientovat ve smluvní dokumentaci https://remitreal.cz/jak-se-orientovat-ve-smluvni-dokumentaci/ https://remitreal.cz/jak-se-orientovat-ve-smluvni-dokumentaci/#respond Sun, 14 Aug 2022 11:53:15 +0000 http://remitreal.cz/?p=2148 The post Jak se orientovat ve smluvní dokumentaci appeared first on Remit Real.

]]>

JAK SE ORIENTOVAT VE SMLUVNÍ DOKUMENTACI?

📜 Vyznáte se v typech „realitních“ smluv?

📝 Znáte rozdíly mezi zprostředkovatelskou, rezervační a kupní smlouvou?

🖊 Máte představu, jak na sebe smlouvy navazují a k jakému účelu se sepisují?

 

Aby při prodeji nemovitosti vše proběhlo hladce a bez komplikací, je nezbytné připravit a podepsat několik různých smluv 📝. Zjistěte, které jsou pro úspěšný prodej nemovitosti 🏠 nezbytné a jak se v nich orientovat.

 

BEZ ZPROSTŘEDKOVATELSKÉ SMLOUVY TOHO ČLOVĚK MOC NEZPROSTŘEDKUJE

My lidé se odjakživa snažíme vyvarovat závazkům. Je to přirozené. Ovšem, pokud chceme bezpečně, rychle a za dobrou cenu prodat svoji nemovitost 🏠 prostřednictvím realitního profesionála, jakou máme jistotu, že na realitní kancelář 🏢 bude spolehnutí, když nemáme v ruce zprostředkovatelskou smlouvu? Bude realitní specialista propagovat kvalitně 💯 Vaši nemovitost, pokud se Vám ve smlouvě „neuvázal“? Právě od toho je tady zprostředkovatelská smlouva. Není to jen závazek Váš vůči makléři, ale má to být i závazek realitního makléře vůči Vám 🤜🤛🤝!

Krátké a stručné video na téma zprostředkovatelských smluv jsem natočil zde.

 

PRODEJ NEMOVITOSTI SI POJISTĚTE REZERVAČNÍ SMLOUVOU

V první řadě je nutné, aby kupující závazně projevil zájem 🤝. Rozhodně nespoléhejte jen na dobré slovo. Riskujete, že zájemce bude prodej protahovat, a nebo dokonce bezdůvodně couvne. Přišli byste tak zbytečně o další příležitosti i o drahocenný čas 🕛.

Pojistěte se proto uzavřením rezervační smlouvy a požadujte po kupci složení rezervačního poplatku 💲 – jinými slovy blokovacího depozita. Dobrý realitní makléř Vám všechny podklady 📁📄  připraví. Poté, co smlouvu obě strany podepíší, uhradí kupující určenou částku na depozitní účet realitní kanceláře.

Prodáváte-li nemovitost svépomocí, teoreticky můžete kupujícího požádat o zaslání rezervačního poplatku přímo na Váš účet. Protože však hovoříme o nezanedbatelných částkách, v praxi se většinou využívá služeb třetích stran. Možnost zaslat peníze na depozitní účet nabízí, mimo realitní kanceláře, také advokáti nebo notáři 👩‍⚖️.

Tip: Podpis 🖋 rezervační smlouvy si vždy pořádně promyslete. Jakmile nemovitost přislíbíte zájemci, už ji nebudete moci dále nabízet. Rezervační smlouvy bývají často utvrzené smluvními pokutami, případně Vám může vzniknout povinnost uhradit škody, které jste jejím nedodržením způsobili.

KUPNÍ SMLOUVA JE ZÁKLAD

Pokud prodáváte nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, vypracování kupní smlouvy 🧾 je součástí služeb realitního makléře. Solidní makléři často spolupracují s advokáty a vzájemně doplňují svou specializaci, aby zajistili, že veškeré podklady budou připraveny maximálně kvalifikovaně.

Řešíte-li zatím prodej sami, bez pomoci makléře, nyní nastává čas, kdy je dobré případný zásah odborníka zvážit. Smlouvy si samozřejmě můžete vypracovat podle různých vzorů na internetu svépomocí. Když však něco přehlédnete, riskujete problémy se zápisem nového vlastníka do katastru nemovitostí, nebo ještě hůř – nedostatečnou úpravu práv a povinností jednotlivých smluvních stran.

Co v kupní smlouvě nesmí chybět?

Ať už si kupní smlouvu připravujete sami, nebo jste ji svěřili do rukou makléři, určitě se vyplatí vědět, co přesně by měla obsahovat:

  1. specifikace smluvních stran
  2. definování předmětu koupě
  3. kupní cena
  4. datum a místo uzavření smlouvy
  5. úředně ověřené podpisy

Do kupní smlouvy je třeba zakomponovat také informace o nedostatcích nemovitosti 🏠, zástavách, věcných břemenech či předkupních právech. Zatajením skutečností, které by mohly ovlivnit stav nemovitosti, dáváte kupujícímu možnost smlouvu napadnout a označit ji za neplatnou.

Tip: Při prodeji domu či bytu musíte až na malé výjimky kupujícímu předložit průkaz energetické náročnosti budovy. Pokud ho nemáte, pomůžeme vám ho získat.

SMLOUVA O ÚSCHOVĚ FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ

Jedním z nejdůležitějších kroků při prodeji nemovitosti je zajištění bezpečného způsobu úhrady kupní ceny. Vhodným řešením je takzvaná úschova kupní ceny. Sjednaná částka se ještě před převodem vlastnických práv uloží do úschovy k třetí straně. Tím je prodávající chráněn, kdyby mu kupující po změnách v katastru nemovitostí odmítl zaplatit.

Úschova kupní ceny se nejčastěji realizuje ve spolupráci s advokátem👩‍⚖️. Jde o způsob, který využívá také většina realitních makléřů a často jsou veškeré náklady na úschovu už započítány v ceně jejich služeb.

Smlouvy Vám tak připraví přímo advokátní kancelář, stačí je jen podepsat. Kupující pak zašle peníze na účet úschovy, kde zůstanou až do převedení vlastnického práva. Pak dojde k vyplacení prodávajícímu.

NÁVRH NA VKLAD VLASTNICKÉHO PRÁVA

Návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí se podává po podpisu smluv a odeslání smluvené částky na účet úschovy. S vypracováním návrhu Vám pomůže realitní specialista. Pokud vše řešíte svépomocí, využijte oficiální elektronický formulář.

Tip: Je nutné počítat s tím, že převod se ze zákona zdrží vždy nejméně 21 dní 📆.

NA JAKÉ DALŠÍ SMLOUVY MŮŽETE NARAZIT?

Pokud se nákup nemovitosti financuje formou úvěru, setkáte se také s dalšími typy smluv. Jedním z nich může být smlouva o budoucí kupní smlouvě. Jde většinou o jeden z prvních dokumentů, který obě strany podepíší. Zavazuje je k podepsání samotné kupní smlouvy v dohodnuté době a za dohodnutých podmínek. Tato smlouva pak slouží pro většinu bank jako jeden z důkazů účelovosti úvěru.

Banka Vám pak vypracuje také smlouvy o úvěru a zástavní smlouvu 📄.

Dokumenty, které při prodeji nemovitosti budete potřebovat, už znáte. Nyní je na vás, jestli se do jejich zpracování vrhnete svépomocí, a nebo se obrátíte na odborníky 👩‍✈️. Důkladně zvažte pro i proti a pamatujte na to, že špatně nastavenou smlouvou riskujete problémy se zápisem do katastru nemovitostí nebo v horším případě i nedostatečnou úpravu povinností smluvních stran.


Máte jasno v typech dokumentace? Pokud se chcete ujistit, ozvěte se 😊!

The post Jak se orientovat ve smluvní dokumentaci appeared first on Remit Real.

]]>
https://remitreal.cz/jak-se-orientovat-ve-smluvni-dokumentaci/feed/ 0
Nejčastější triky realitních kanceláří https://remitreal.cz/nejcastejsi-triky-rk/ https://remitreal.cz/nejcastejsi-triky-rk/#respond Tue, 29 Oct 2019 11:24:44 +0000 http://remitreal.cz/?p=2131 The post Nejčastější triky realitních kanceláří appeared first on Remit Real.

]]>

NEJČASTĚJŠÍ TRIKY REALITNÍCH KANCELÁŘÍ:

„MÁME DATABÁZI ZÁJEMCŮ“.

Další z triků realitních kanceláří a realitních makléřů je nalákat prodávající na „databázi klientů“.

Příklad:

Ona databáze klientů může být jen 10 zájemců o nemovitost, přičemž 2 z nich nechtějí byt, ale rodinný dům. Další 3 zájemci můžou chtít bydlet v jiné lokalitě, dvěma se nelíbí cena. Jeden už koupil, co chtěl, a devátý nebere telefon.

Pro prodávajícího tedy zůstal pouze jeden relevantní člověk v databázi, který je skutečně potenciálním kupcem nemovitosti.

Každá realitní kancelář má databázi. Klíčová otázka však je:

  • Chtějí lidé v databázi tento typ nemovitosti? (Není to pro ně malé?)
  • Vyhovuje jim tato cen? (Není to pro ně drahé?)
  • Jsou schopni financovat tuto nemovitost? (Dosáhnou na úvěr?)

Výsledkem pak může být, že „máme databázi klientů“ může znamenat „máme jednoho zájemce“ 😉.

Autor: Nikola Mitáš

The post Nejčastější triky realitních kanceláří appeared first on Remit Real.

]]>
https://remitreal.cz/nejcastejsi-triky-rk/feed/ 0
Je prověřování nájemníků nemorální? https://remitreal.cz/proverovani-najemniku/ https://remitreal.cz/proverovani-najemniku/#respond Mon, 23 Sep 2019 11:33:51 +0000 http://remitreal.cz/?p=2137 The post Je prověřování nájemníků nemorální? appeared first on Remit Real.

]]>

JE PROVĚŘOVÁNÍ NÁJEMNÍKŮ NEMORÁLNÍ?

Je prověřování a selektování zájemců o nájem neetické?

Má majitel nemovitosti pronajat byt cizímu člověku jen na základě úsměvu?

Je majitel, který poskytuje nezištně bydlení komukoli, „Matka Tereza“ nebo špatný hospodář?


 

Občas si ze stran zájemců o nájem vyslechnu výtku, že mně do toho, kde pracují, kolik osob 👨‍👦‍👦 bude žít v bytě,
zda mají domácí mazlíčky 🐕, zda jsou kuřáci či nemají exekuce, vůbec nic není, že je nemorální ptát se na soukromé věci a tyto informace ani dotazník vyplňovat nehodlají.

 

TO RESPEKTUJI! DO TOHO MNĚ OPRAVDU NIC NENÍ 🙂

Důvodem, proč se na tyto věci ptám, není vyslýchat člověka, ale vybrat pro pronajímatele statisticky nejvhodnějšího zájemce 👌.

Skutečností totiž je, že i když se k nájemcům chovám s respektem, je třeba si uvědomit, že pracuji pro pronajímatele.

I když si vybírá svého nájemníka majitel, mojí prací je zúžit výběr kandidátů na uchazeče pro pronajímatele na ty vhodné.

Z tohoto důvodu, kromě otázek na uchazeče o nájem, používám i službu prověření zájemce.

REMIT REAL-prověření rizikovosti osob

Ruku na srdce: propůjčili byste svůj majetek člověku, kterého neznáte, už od začátku nemluví pravdu a odmítá uvést o sobě „základní“ informace?


Pokud také chcete slušného a platícího nájemce, ozvěte se 🙂.

 

Autor: Nikola Mitáš

The post Je prověřování nájemníků nemorální? appeared first on Remit Real.

]]>
https://remitreal.cz/proverovani-najemniku/feed/ 0
8 výhod koupě přes realitní kancelář pro kupujícího https://remitreal.cz/8-vyhod-koupe-pres-rk/ https://remitreal.cz/8-vyhod-koupe-pres-rk/#respond Mon, 09 Sep 2019 11:43:03 +0000 http://remitreal.cz/?p=2143 The post 8 výhod koupě přes realitní kancelář pro kupujícího appeared first on Remit Real.

]]>

8 VÝHOD KOUPĚ PŘES REALITNÍ KANCELÁŘ PRO KUPUJÍCÍHO.

JE PLACENÍ PROVIZE REALITNÍ KANCELÁŘI PRO KUPUJÍCÍHO JEN VÝDAJ?

Jaké jsou výhody koupě přes RK?👌

S čím vším NĚKTERÝ realitní makléř kupujícímu pomůže?🥂

Někdy slýchám od kupujících, za co by měli platit realitní kanceláři například 50 000 Kč, když je to pro ně zbytečný výdaj.

🤷‍♀️ Opravdu? 

Nechci přehánět, že koupě přes realitní kancelář je automaticky výhodná a že bez realitní kanceláře to nejde. Jedná se ale o čistý výdaj 💲🤷‍♀️?


NĚKTERÉ Z VÝHOD PRO KUPUJÍCÍ: úspora času 🕔 a stresu 😨

KOMUNIKACE (telefon, e-mail, osobně)

  • Realitní makléř komunikuje s prodávajícím a kupujícím 🧑👵 a informuje obě strany o průběhu situace.
  • Realitní makléř komunikuje s profesionály 👨‍⚖️ 👨‍🎓👨‍🔧👷‍♂️ (hypoteční poradce, odhadce, právník, družstvo apod.).
  • Realitní makléř komunikuje v případě řešení složitějších situací 📝(připomínkování, pokuty ve smlouvách atd.).

ZAJIŠŤOVÁNÍ DOKUMENTŮ (pobíhání po úřadech)

  • Realitní makléř zjišťuje údaje 📑 k vytvoření kupní smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí, údaje pro profesionály atd.
  • Realitní makléř obstarává dokumenty 📁 (průkaz energetické náročnosti budovy, formuláře a dokumenty z družstva, výpis listu vlastnictví).

KOORDINACE A RYCHLOST KOUPĚ

  • Realitní makléř zná lépe proces koupě, proces je tím pádem plynulejší 🎈.
  • Realitní makléř urguje všechny zúčastněné, proces je rychlejší 🚀.
  • Realitní makléř ví lépe, jaký dokument zajistit a kde je nutné jej doložit. Nevznikají tak časové prodlevy 🎢.
  • Realitní makléř na rozdíl od neprofesionála zprostředkuje složitější realitní transakce rychleji 🤦‍♂️.

PSYCHOLOGICKÝ NÁRAZNÍK

  • Realitní makléř uklidňuje vypjaté situace 🤦‍♀️ mezi prodávajícím a kupujícím.
  • Realitní makléř jako „nestranný účastník“ koordinuje protichůdné požadavky stran🛀 (smluvní pokuty).

POMOC S FINANCOVÁNÍM

  • Realitní makléř, většinou spolupracuje se zkušeným 💯 hypotečním poradcem, který  obchod dotáhne do úspěšného konce.
  • Realitní makléř může být i hypotečním zprostředkovatelem a má velký zájem, aby byl úvěr poskytnut.

PODÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ A DAŇ

  • Realitní makléř pomůže kupujícímu s vyplněním formuláře 📑 a jeho dodáním na finanční úřad.

PŘEPIS ENERGIÍ

  • Realitní makléř pomůže s přepisem všech médií (elektřina🔌, plyn).

BEZPEČNĚJŠÍ KOUPĚ

  • Realitní makléř je na rozdíl od prodávajícího (neprofesionála) více profesně odpovědný 👨‍🎓.
  • Realitní makléř je, i když zastupuje prodávajícího, odpovědný za lhaní kupujícímu 👎.

Přeji Vám klidnou a bezproblémovou koupi Vaší nemovitosti. Pokud tomu tak není a chcete větší klid a jistotu, ozvěte se 🙂.

The post 8 výhod koupě přes realitní kancelář pro kupujícího appeared first on Remit Real.

]]>
https://remitreal.cz/8-vyhod-koupe-pres-rk/feed/ 0
5 tipů, jak úspěšně prodat nemovitost https://remitreal.cz/5-tipu-jak-uspesne-prodat-nemovitost/ https://remitreal.cz/5-tipu-jak-uspesne-prodat-nemovitost/#respond Mon, 08 Jul 2019 12:15:35 +0000 http://remitreal.cz/?p=2157 The post 5 tipů, jak úspěšně prodat nemovitost appeared first on Remit Real.

]]>

5 TIPŮ, JAK ÚSPĚŠNĚ PRODAT NEMOVITOST

 

Při prodávání nemovitosti může každá chyba vyjít draho. Vyhněte se zbytečným přešlapům a zjistěte, jak se správně na prodej připravit, podle čeho si stanovit cenu a jak vytvořit neodolatelnou nabídku.

1. Prodej nemovitosti si důkladně naplánujte

Než se do prodeje nemovitosti pustíte, měli byste mít alespoň přibližnou představu o důležitých termínech a časových souvislostech. Zohledněte své osobní plány, zamyslete se, jak dlouho ještě nemovitost potřebujete využívat, a zvažte, kdy bude nejideálnější doba k jejímu nabídnutí.

Pokud nejste jediným vlastníkem, právě teď je ten správný čas na rozhovor mezi spolumajiteli. Určitě si nezapomeňte ujasnit, jaký názor máte na prodejní cenu, a stanovte si také případnou spodní hranici, pod kterou při prodeji nechcete klesnout. Vyhnete se tak tomu, že kvůli případným neshodám prodej ztroskotá.

 

2. Rozhodněte se, zda se do prodeje pustíte na vlastní pěst

Promyslete si, zda využijete služeb realitní kanceláře, a nebo se pokusíte nabídnout nemovitost sami. Makléři vám zpravidla mohou nabídnout vynikající právní servis a poměrně rozsáhlé možnosti propagace vaší nabídky. Zároveň na sebe také převezmou většinu starostí spojených s prodejem. Realitní kancelář je pro vás skvělou volbou, pokud nemáte s nabízením nemovitostí žádné zkušenosti, nechce se vám prodej aktivně řešit každý den a nebo vás tlačí čas.

Prodej svépomocí je dobrá varianta, pokud se v nemovitostech vyznáte a chcete mít celý proces pod kontrolou. V případě, že je vaší hlavní motivací ušetřit na provizi makléři, propočítejte si, kolik času budete muset do prodeje investovat, a přidejte i další náklady, například ty na právní služby, které je rozhodně vhodné při prodeji využít. Sami pak uvidíte, zda se vám vyplatí nabídnout nemovitost bez realitky.

 

3. Stanovte správnou cenu nemovitosti

Určení správné a přiměřené ceny je u nabídky nemovitosti klíčové. Realitní kanceláře mohou částku stanovit na základě svých zkušeností. Díky databázi poptávajících a větším možnostem propagace se jim dokonce často podaří nemovitost prodat výhodněji. Při prodeji svépomocí si však dejte pozor. Pokud šlápnete vedle a částku nadhodnotíte nebo podhodnotíte, počítejte s nezanedbatelnými finančními ztrátami.

Čemu se vyhnout?

Inspirovat se cenovou hladinou nemovitostí v inzerci na internetu není moc dobrý nápad. Ceny uvedené u nabídek totiž vůbec nemusí odpovídat reálné tržní hodnotě. Majitelé často mají sklon své nemovitosti nadhodnocovat. To však většinou vede k neúměrně dlouhému prodávání, kdy jsou stejně v závěru okolnostmi donuceni cenu snížit.

Nemovitosti, u kterých je finanční hodnota určena správně, se naopak v inzerci moc dlouho neohřejí. Jakékoliv závěry na základě nabídek na internetu jsou tak značně zkreslené a s největší pravděpodobností vás dovedou k určení neúměrně vysoké ceny.

Rovnou zapomeňte také na to, že nemovitost nadhodnotíte, a když se za vysokou cenu neprodá, zkusíte ji zlevnit. Můžete si tím celý prodej značně zkomplikovat. Vaše nabídka totiž vzbudí nejvíce zájmu v prvních týdnech. Pokud bude cena neúměrná, velkou část potenciálních zájemců můžete odradit. Když se pak rozhodnete jít s cenou dolů, je možné, že už váš inzerát nebudou ani vnímat.

Platí to hlavně v případech, kdy zlevňujete postupně, po menších částkách. Rozdíl v ceně je pro zájemce zanedbatelný, a tak přestávají vaše inzeráty sledovat. Dostaví se takzvaná selektivní slepota a může se stát, že potenciální kupci budou vaši nemovitost ignorovat, i když pro ně její cena začne být ve skutečnosti výhodná.

Tip: Pokud jste cenu své nemovitosti nadhodnotili a přemýšlíte o jejím snížení, udělejte to tak, aby to bylo pro případné zájemce lákavé. Zapomeňte na postupné zlevňování a rovnou běžte s cenou dolů.

Jak správně určit cenu nemovitosti?

I když chcete nemovitost prodávat svépomocí, můžete se o její hodnotě poradit s realitní kanceláří. Ta má k dispozici přesnější informace a opírá se o reálné zkušenosti, takže vám dokáže poskytnout dobrý tržní odhad a doporučit vhodnou prodejní strategii.

Tip: Nahlédnout můžete také do cenové mapy nemovitostí. Ta zrcadlí skutečné prodejní ceny podle kupních smluv na katastru. Určitě by však neměla být jediným vodítkem.

4. Připravte nemovitost na prodej

Ukažte nemovitost zájemcům v tom nejlepším světle. I když jde o velkou investici, takový nákup je často velmi emocionální záležitostí. Ukliďte proto své osobní věci a odstraňte zbytečný nábytek nebo nepořádek. Zájemci si tak budou moci lépe představit, jak nemovitost může vypadat, až si ji zařídí po svém.

Velký pozor dejte také na nepříjemné pachy. Vy sami možná zápach z cigaret nebo domácích mazlíčků necítíte, zájemci o nemovitost by je však zaregistrovat mohli.

Tip: Požádejte někoho nestranného o názor. Možná vás upozorní na detaily, kterých si vy sami nevšimnete.

5. Vytvořte neodolatelnou nabídku

Propracovaná nabídka je nyní důležitější než kdykoliv předtím, hlavně u domů, bytů a stavebních pozemků. Zpřísnily se totiž podmínky pro získání hypotéky, a tak si zájemci mnohem pečlivěji vybírají, do jaké nemovitosti své peníze investují.

Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, většinou se můžete domluvit na nafocení nemovitosti profesionálním fotografem, a v některých případech dokonce i na natočení videoprohlídky. Inzerci pak nemusíte řešit vůbec. Kancelář by se měla o všechno postarat.

V případě, že nabídku zpracováváte sami, určitě nestačí nemovitost jen nafotit a umístit inzerát na první realitní portál, který najdete na internetu. Vytvořte si strategii, vytipujte nejlepší a nejsilnější kanály prodeje a aktivně oslovujte zájemce, kteří poptávají nemovitost, jako je ta vaše.

Právě jste zjistili, jaké kroky můžete podniknout, aby byl prodej vaší nemovitosti úspěšný. Zkuste je uvést do praxe sami, a nebo nás kontaktujte. Pomůžeme vám s celým procesem od odhadu ceny až po dokumentaci a právní servis.

The post 5 tipů, jak úspěšně prodat nemovitost appeared first on Remit Real.

]]>
https://remitreal.cz/5-tipu-jak-uspesne-prodat-nemovitost/feed/ 0
Jak správně vybrat realitního makléře https://remitreal.cz/jak-spravne-vybrat-realitniho-maklere/ https://remitreal.cz/jak-spravne-vybrat-realitniho-maklere/#respond Sat, 05 Sep 2015 12:20:29 +0000 http://remitreal.cz/?p=2162 The post Jak správně vybrat realitního makléře appeared first on Remit Real.

]]>

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT REALITNÍHO MAKLÉŘE?

Na západě jsou realitní makléři vnímáni jako odborníci a prodávající směřují valnou většinu svých realitních transakcí přes ně, odhadem 90 %.

U nás je to asi 50 %. Důvod? Realitní makléři prostě u nás mají špatnou pověst, a to z několika důvodů.

 

První důvod je, že neexistuje legislativní omezení pro vstup do realitního oboru jako realitní makléř. Stačí pouze, pokud jste 18letý, bezúhonný, máte 1000 Kč na živnostenské oprávnění a jste „odborníkem v oboru“.

Druhý důvod je, že potřeba splnění odborných kritérií pro vstup do oboru je nulová. Stačí se podívat na nabídky úřadu práce a na každé stránce je nabízená pozice realitního makléře, zaškolení zdarma, firemní auto, plat až 75 000 Kč měsíčně atd. Neznalý člověk si představí, jak dobře by vypadal v takové pozici. Ten znalý člověk se spíše pousměje a vzpomene si na kamarády, kteří to zkoušeli, nevydělali si, museli dřít, častokrát nasekali chyby a pošpinili pověst realitních makléřů.

Třetí důvod je mýtus, že realitní makléři vydělávají spoustu peněz. Je pravda, že někteří ano, ale většina ne, tento mýtus už koluje nějakou dobu. I když je pravda, že jsem zaslechl i názory opačné: „Ty jsi realitní makléř? A jakou práci kromě toho děláš?“ nebo: ,,Není práce co?“.

Kombinace těchto faktorů vytvořila černý, nebo alespoň šedý mrak okolo téhle profese a přitom neoprávněně. Dle mého, a doufám, že nejsem sám, je činnost realitního makléře činností, ve které jako odborník pomůže prodávajícímu s prodejem jeho nemovitosti.

Většina majitelů, kteří chtějí prodat svou nemovitost, mají v hlavě tyto otázky:

1. Zvládnu to vše sám?

Nevím, jak začít, nechce se mně, mám obavy, jestli neudělám chybu.

2. Přenechám to odborníkovi?

A můžu mu věřit? S čím mně pomůže? Neokrade mě? Nepodvede mě? Rozumí tomu?

NEPODSTATNÁ KRITÉRIA PŘI VÝBĚRU REALITNÍHO MAKLÉŘE

Z jaké realitní kanceláře makléř je?

Informace je nepodstatná, protože důležité pro prodávajícího je, jestli je makléř férový, co vše pro prodávajícího udělá a kolik si účtuje za své služby.

Na kolika inzertních serverech inzeruje?

Informace je přeceněná, protože jsou makléři, kteří inzerují na „všech“ 200 serverech, a makléři, kteří inzerují na 5 největších serverech, a výsledek je prakticky stejný. Není potřeba inzerovat všude.

Prezentace makléře

To, že má makléř nažehlenou košili, pěknou kancelář, přijde na minutu včas a má zářivý úsměv, je určitě výhoda, ale není to záruka, že vám pomůže. Například v Praze jsou makléři, kteří jezdí MHD ve flanelové košili a musejí odmítat zakázky od spokojených klientů, protože nestíhají.

Jak dlouho je makléř v oboru?

Existuje spousta makléřů, kteří jsou v oboru 5 let a jsou velmi féroví, úspěšní a mají spokojené klienty. Stejně tak jsou tu makléři, kteří jsou v oboru 12 let, jsou vyhořelí, dělají práci neprofesionálně, protože obor je přestal bavit, ale nechtějí dělat nic jiného. A pak jsou tu nováčci a nadšenci, kteří se naučí za půl roku tolik, jako ti nejznalejší, to co nevědí, si zjistí, a můžou být nejlepší.

Pointa není inzerovat na málo serverech, nechat si radit od mladíka, který sotva dodělal školu, jezdit MHD, mít škaredou kancelář ani chodit pozdě. Pointa je zjistit, zda jsou to pro prodávajícího ta nejdůležitější kritéria při volbě makléře.

 

PODSTATNÁ KRITÉRIA PŘI VÝBĚRU REALITNÍHO MAKLÉŘE

  • Profesionální makléř zjišťuje představu majitele a snaží se zjistit, jak by nejlépe pomohl. Pokud s majitelem najdou společnou cestu, předá majiteli k podpisu  zprostředkovatelskou smlouvu k prostudování, teprve pak k podpisu. Měl by mít férovou zprostředkovatelskou smlouvu a v ní uvedeno, s čím pomůže a co vše je v ceně provize.
  • Profesionální makléř stanoví objektivní cenu nemovitosti, kterou si obhájí a zdůvodní prodávajícímu.
  • Profesionální makléř si je vědom tvrdé konkurence a musí být schopen prodávajícímu na otázky odpovědět. Proč právě on je tím, kdo by vám měl pomoci.
  • Profesionální makléř, i když je obchodníkem, si musí zachovat objektivitu a upřímně a dobře radit prodávajícímu, ne zlanařit prodávajícího a odkývat mu jeho představu, pokud je nereálná.
  • Profesionální makléř by se měl propagovat na internetu, publikovat odborné články.
  • Profesionální makléř nenabírá každou nemovitost, protože nechce nabízet nemovitost, která je pro něj dle požadavků prodávajícího neprodejná. Nemá v portfoliu 80 nemovitostí, ale soustředí se na rozumný počet nemovitostí, kde zná jejich právní stav a jejich výhody.
  • Profesionální makléř musí být aktivní, musí být dostupný na telefonu a musí s prodávajícím komunikovat a urychlovat proces prodeje.
  • Profesionální makléř je řádně pojištěn a pohybuje se v daňových a právních otázkách. Je napojen na schopné právníky, notáře, finanční poradce, bankovní ústavy a má potřebné kontakty na úřadech.
  • Profesionální makléř nabízí konzultace zdarma, žádá co nejvíce informací o nemovitosti, píše si poznámky, pracuje kvalitně a šetří prodávajícímu čas.
  • Profesionální makléř ví, že pokud bude prodávající spokojen, bude do budoucna doporučen někomu dalšímu. Je to pro něj obchodně zajímavější než lovit cizí lidi a prosit o jejich důvěru.

The post Jak správně vybrat realitního makléře appeared first on Remit Real.

]]>
https://remitreal.cz/jak-spravne-vybrat-realitniho-maklere/feed/ 0